ABD ve İngiltere Yemen’i Vurdu!

Husiler, ABD ve İngiliz güçlerinin Yemen’in batısındaki El-Hudeyde kentine 6 hava saldırısı düzenlediğini duyurdu. Saldırıların bilançosu hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

El-Mesire televizyon kanalının haberine göre, saldırılar Bacil ilçesindeki el-Arac bölgesi ve Es-Salif ilçesindeki Ras İsa bölgesine gerçekleştirildi.

Saldırıların, Husilerin Kızıldeniz’de İsrail bağlantılı gemilere saldırılarına misilleme olarak düzenlendiği düşünülüyor.

Hava saldırılarının sivil kayıplara yol açıp açmadığı bilinmiyor. Saldırıların bölgedeki gerilimi daha da tırmandırması ve Yemen’deki iç savaşı uzatması endişesi var.

BM ve bazı uluslararası kuruluşlar insani kaygılarını dile getirdi. BM Genel Sekreteri António Guterres, Yemen’de acil bir ateşkes çağrısı yaptı.

Kızıldeniz’deki Gerilim!

Husiler, Ekim 2023’ten bu yana Kızıldeniz’de İsrail bağlantılı gemilere saldırılar düzenliyor. ABD ve müttefikleri, Husilere karşı deniz operasyonu başlatarak bölgedeki gerilimi artırdı.

Saldırıların Geleceği

ABD ve İngiltere’nin Yemen’e hava saldırılarını sürdürüp sürdürmeyeceği belirsizliğini koruyor. Husilerin de misilleme saldırıları düzenlemesi olasılığı yüksek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x